BENTON, Ill. – Creativity and skills were on full display as Franklin County members shared their annual projects at various 4-H shows including the general show, crops show, clothing show, foods show, horticulture and floriculture show. Following the 2020 summer of virtual exhibits, participants were anxious for the return of in-person shows. Members were judged in areas such as visual arts, photography, food and nutrition, floriculture, and much more. 

4-H members that receive state delegation will have the opportunity to display their projects at the Illinois State Fair on August 14 in Springfield. Blue ribbon winners are:

GENERAL SHOW
Interior Design
Grand Champion – Kolton Inglett
Reserve Champion – Olivia Lemons

Child Development
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – Cadence Neitzel

Health
Grand Champion – Nate Kern
Reserve Champion – Cadence Neitzel 

Leadership
Grand Champion – Anna Kistner

Communication 
Grand Champion – Anna Kistner

Passport the World
Grand Champion – Anna Kistner

Civic Engagement 
Grand Champion – Cadence Neitzel
Reserve Champion – Tessa Neitzel 

Food Decorating
Grand Champion – Tessa Neitzel
Reserve Champion – Kayte Coffey

Clay
Grand Champion – Addison Beers
Reserve Champion – Kollyns Dublo

Fiber
Grand Champion – LaRaya Kelly
Reserve Champion – Ava Isaacs

Glass/Plastic
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – Courtney Hughes

Chalk/Carbon/Pigment
Grand Champion – Kaden Blades
Reserve Champion – Andrea Douglas

3D Design/Mixed Media
Grand Champion – Ava Isaacs

Tractor A
Grand Champion – Alivia Lovelady

Scrapbooking
Grand Champion – LaRaya Kelly
Reserve Champion – Courtney Hughes

Nature
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – LaRaya Kelly

Heritage Arts
Grand Champion – Joshua Campbell
Reserve Champion – Kiowa Quillen

Metal
Grand Champion – Nate Kern

Paper
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – LaRaya Kelly

Sportsfishing 
Grand Champion – Nate Kern

Natural Resources
Grand Champion – Kaden Blades
Reserve Champion – Nate Kern

Wildlife
Grand Champion –  Nate Kern
Reserve Champion – Collin Feltmeyer 

Vet Science
Grand Champion – Shaylen Rowland
Reserve Champion – Tessa Neitzel 

Beekeeping 
Grand Champion – Chelsea Douglas

Forestry
Grand Champion – Beau Camden

Animal Science
Grand Champion – Shaylen Rowland
Reserve Champion – Trenton Brockman

Plants & Soils
Grand Champion – Nate Kern

Weather
Grand Champion – Chelsea Douglas

Welding
Grand Champion – Nate Kern

Small Engines
Grand Champion – Cadence Neitzel

Electricity
Grand Champion – Kolton Inglett
Reserve Champion – Chelsea Douglas

Woodworking 
Grand Champion – Madalynn Adams 
Reserve Champion – MaKenna Drew

CROPS SHOW
Corn

Grand Champion – Anna Kistner
Reserve Campion – Lillian Browning

Soybean
Grand Champion – Maylee Adams 
Reserve Campion – Lauren Bauman

Small Grains
Grand Champion – Jake Newbury 
Reserve Campion – Nate Kern

Hay
Grand Champion – Seth Loucks
Reserve Campion – Nate Kern

FLORICULTURE
Floriculture A
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – Shaylen Rowland

Floriculture B
Grand Champion – Shaylen Rowland

Floriculture C
Grand Champion – Shaylen Rowland
Reserve Champion – Grace Kemp

Floriculture D
Grand Champion – Keira Allsopp
Reserve Champion – Shaylen Rowland

Floriculture Display
Grand Champion – Shaylen Rowland
Reserve Champion – Karlie Phillips

VEGETABLE GARDENING
Vegetable Gardening Display

Grand Champion- Grace Kemp

Vegetable Plate
Grand Champion – Grace Kemp
Reserve Champion – MaKenna Drew

Vegetable Display
Grand Champion-Grace Kemp
Reserve Champion-Nate Kern

Herb Display
Grand Champion-Shaylen Rowland

FOOD/NUTRITION
Cooking 101 
Grand Champion – Kollyns Dublo
Reserve Champion – Shaylen Rowland

Cooking 201
Grand Champion – Molly Goostree
Reserve Champion – Ryan Lemons

Cooking 301
Grand Champion – Anna Kistner
Reserve Champion – Molly Goostree

Cooking 401
Grand Champion – Anna Kistner
Reserve Champion – Lauren Bauman

Food Preservation
Grand Champion – Brooklyn Neitzel
Reserve Champion – LaRaya Kelly

Food Science
Grand Champion – Brooklyn Neitzel

CLOTHING AND TEXTILES
STEAM Clothing 1 Sewn Clothing
Grand Champion – Olivia Lemons

STEAM Clothing 1 Sewn Non-Clothing
Reserve Champion – Nathaniel Kern

TRACTOR DRIVING
Senior Grand Champion – Jake Newbury
Senior Reserve Champion – Seth Loucks

Junior Grand Champion – Beau Camden
Junior Reserve Champion – Knox Dublo

SHOOTING SPORTS
Rifle
Grand Champion – Nate Kern 
Reserve Champion – Lucas Head

Shotgun
Grand Champion – Derek Sample 
Reserve Champion – Zach Skurat

Archery
Grand Champion – Nate Kern
Reserve Champion – Lucas Smith

WRITER: Heather Willis, marketing and communications coordinator, hdwillis@illinois.edu, (618) 357-2126

SOURCE: Cindy Bauman, 4-H program coordinator, bauman1@illinois.edu, (618) 439-3178

ABOUT EXTENSION: Illinois Extension leads public outreach for University of Illinois by translating research into action plans that allow Illinois families, businesses, and community leaders to solve problems, make informed decisions, and adapt to changes and opportunities.

ABOUT ILLINOIS 4-H: Illinois 4-H is the flagship youth development program of University of Illinois Extension and administered through the College of Agriculture, Consumer, and Environmental Sciences. 4-H grows true leaders, youth who are empowered for life today and prepared for a career tomorrow. The hands-on approach in 4-H gives young people guidance, tools, and encouragement and puts them in the driver's seat to make great things happen. Independent research confirms the unparalleled impact of the 4-H experience, demonstrating that young people are four times more likely to contribute to their communities; two times more likely to make healthier choices; two times more likely to be civically active; and two times more likely to participate in STEM programs.